ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W JAWORZNI SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II |
W dniu 5 grudnia 2018r. uczniowie klasy VI i VIII wraz z p. Renata Mazur określali odczyn pH pyłów w powietrzu na terenie Jaworzni. Wcześniej na zajęciach terenowych uczniowie zebrali próbki pyłów za pomocą pędzelków z różnych miejsc: szyby samochodu na parkingu przy szkole, liści z łąki przy szkole, liści z lasu, ogrodzenia przy ulicy oraz z parapetu okna szkolnego. Próbki pobrano do szklanych fiolek i zatkano korkiem. Kolejne zajęcia odbyły się w pracowni przyrodniczej. Każdą z próbek zalano podgrzana wodą destylowaną w ilości około 1cm. Następnie fiolki zamknięto i wstrząsano ich zawartością przez kilka minut. Kiedy ciecz się sklarowała (osad opadł na dno fiolki) przechylono fiolki delikatnie na bok i zbadano poziom pH poprzez zanurzenie papierka w sklarowanej części próbki. Następnie uczniowie porównali barwę papierka wskaźnikowego z załączoną skalą kolorów.
WYNIKI DOŚWIADCZENIA: Woda destylowana: pH = 5,5 (odczyn obojętny) Pyły z parapetu okna szkolnego: pH = 4 (odczyn kwasowy) Pyły z liści zebranych na łące: pH = 4 (odczyn kwasowy) Pyły z liści zebranych w lesie: pH = 4 (odczyn kwasowy) Pyły z szyby samochodu: pH = 4,5 (odczyn kwasowy) Pyły z ogrodzenia przy ulicy: pH = 4,5 (odczyn kwasowy)
WNIOSEK: Wszystkie pyłowe zanieczyszczenia powietrza w Jaworzni wykazują pH między 4 - 4,5. Jest to odczyn kwasowy. Prawdopodobnie wynika on z zanieczyszczeń powietrza związkami siarki i azotu, których przybywa zwłaszcza w okresie grzewczym szkoły. Głównymi jego składnikami są: azot, tlen, dwutlenek węgla i inne gazy. Poza stałymi składnikami, w powietrzu atmosferycznym występuje cały szereg innych składników emitowanych do atmosfery w wyniku procesów zachodzących w przyrodzie bądź w wyniku działalności człowieka. Wszystkie substancje stałe, ciekłe lub gazowe obecne w powietrz, ale nie będące jego naturalnymi składnikami, lub też substancje występujące w ilościach wyraźnie zwiększonych w porównaniu z naturalnym składem powietrza uznawane są za zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. O stanie powietrza decyduje wielkość i przestrzenny rozkład emisji ze wszystkich źródeł, np. z przemian fizykochemicznych zachodzących w atmosferze. Stan jakości powietrza może wpływać na zdrowie ludzi, oddziaływuje również na systemy oddechowe roślin, zmiany odczynu gleby i wód powierzchniowych. |